понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z plastyku sadzi się w słonecznych położeniach, w których w mgnieniu oka rosną oraz silnie się zagęszczają. Sporo powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie kwitną, jednakże wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku z Tych stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий