пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic właściwie nie zaznaczy krawędzi trawnika lub kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy ażeby nasze zielone plot było niezwykle postawne a jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu. Pamiętajmy natomiast, że jak rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawnika bądź kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach względnie zastawią gołe wycinki gleby. Ładnie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie czy tez wybujałe roślinne ploty wolno otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są dużo bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, mimo to jego formę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć pojedynczo.Powinien się w mgnieniu oka rósł tudzież uchroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby zielony plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modelów maja zmianie o płowych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu jaskrawe w słońcu, toż nawet w chłodu liście ostają całkiem jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий